Yerli ve Milli Sermayeli Yazılım Uygulaması

Türkiye ve Dünyada ilk arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile takı alışveriş mobil uygulaması

picture

ALTIN VE GÜMÜŞ MAĞAZALARINI TIKLA TAKIN'DA MAĞAZA AÇMAYA DAVET EDİYORUZ

Tıkla Takın  Mağaza Açma Rehberi 2020

 

Tıkla Takın  mağaza açma diğer bir deyişle Tıkla Takın  dükkan açma ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu e-ticaret rehberinde. Bir şirketiniz bulunuyorsa Tıkla Takın  üzerinde kendi mağazanızı açarak, ürünlerinizi burada listeleyebilir ve satışa çıkartabilirsiniz. Türkiye’deki yeni tip  sanal pazaryerlerinden biri loan Tıkla Takın’da mağaza açmak için bir takım gereklilikler bulunuyor. Bu gereklilikleri; Tıkla Takın  mağaza gerekli evrakları / Tıkla Takın  mağaza evrakları, Tıkla Takın mağaza açma şartları, mağazanızın başarılı olabilmesi için yapmanız gerekenleri, Tıkla Takın mağazası haricinde neden fiziki  bir toptan yada perakende mağazanız yada imalathaneniz  olması gerektiğini ve Tıkla Takın’ da mağaza kurmak için e-ticaret altyapı paketi seçimlerinde dikkat etmeniz gerekenleri de bu rehberimizde detaylı bir şekilde ele alıyoruz.

Tıkla Takın’ da kendi mağazasını açarak satış yapmak isteyenler için hazırladığımız bu rehberimizde de Tıkla Takın’ da mağaza açmak, Tıkla Takın’ da dükkan nasıl açılır, Tıkla Takın  mağaza yönetimi yapmak, Tıkla Takın’ da mağaza açmak için ihtiyacınız olan, Tıkla Takın’ da mağaza fiyatları ve Tıkla Takın’ da mağaza komisyon oranları / Tıkla Takın’ da mağaza satış komisyonu yani Tıkla Takın  mağaza kesinti oranları gibi birçok konu bu rehberde.

BÖLÜMLER

 

BÖLÜM 1

 

Tıkla Takın Hakkında

 

Tıkla Takın, Birsor bilişim hizmetleri ticaret limited şirketi  tescilli markası olarak kurulan ve mağazalarla, tüketicileri bir araya getiren bir online pazaryeridir. Türkiye’nin 81 ilinin ve yaklaşık 920'ye yakın ilçesinde bulunan 45.000'den fazla kuyumcu mağazası ve 5.000'den fazla kuyumcu imalatçısının oluşturduğu bir takı aksesuar ağının buluşma noktası olma amacı ile 2 yıl önce 2018 yılında yola çıktık.

 

Bünyemizde kullanıcılarımıza en iyi hizmeti verebilecek 100 yılı (bir asır) deviren mağazalar ile çiçeği burnunda yenilikçi ve modern takılardan oluşan kreasyonları bünyesinde barındıran mağazaları, tek bir platformda bir araya getirerek kullanıcılara  en yakışanı, en hızlı şekilde ve en uygun fiyat ile buluşturmayı hedefleyen bir yapı oluşurduk.

 

Çıkmış olduğumuz bu yolda Tıkla Takın, bize değer katan İstanbul Ticaret Odasına Ait Bilgi Ticarileştirme Merkezi ( https://btm.istanbul/ ) bünyesinde bulunan  kuluçka merkezinde Girişimci Kamp Projesinde  Doğmuş, sonrasında Kuluçka Programı'nın ilk yarısını tamamlamış ve siz kullanıcılarımıza ulaşmamızı sağlamıştır.

 

Küçük yada büyük demeden bünyemizde bulunan  firmalarını, hem yurt içinde hem yurt dışında faaliyetlerini 1. sınıf işçilik ve 1. sınıf hizmet ile pazarlamalarını ve sektörün mükemmel bir şekilde  gelişmesine yardımcı olması adına bu yapıyı oluşturarak, hem Türkiye'de hem globalde bir mobil uygulama üzerinden takı beğenip bu takıyı AR (Arttırılmış Gerçeklik) teknolojisi ile üzerinde deneyerek çeşitli ödeme seçenekleri ile  alma imkanı sağlayan ilk ve tek firma olarak adını hem yerelde hem globalde yer alan sektör aktörlerinin arasına kaydetmiştir.

 

Tıkla Takın olarak, dürüstlük ve güvene yönelik kurumsal değerler doğrultusunda, hem profesyonel hemde etkili olarak müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için yorulmadan çalışıyoruz. Tıkla Takın, günümüzün küresel tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, son teknolojiyi kullanarak müşterilerine hızlı ve kaliteli hizmet sunmak adına dünya çapında kuyumculuk alanında AR (Arttırılmış Gerçeklik) Teknolojisi ile yeni bir E-Ticaret platformunu geliştirmiştir.

 

 

Tıkla Takın nasıl çalışır?

 

Tıkla Takın, diğer pazaryerleri gibi alıcılarla satıcıları bir araya getiren bir platform. Firmalar Tıkla Takın üzerinde kendi mağazalarını açarak, sattıkları ürünleri bu platform üzerinde listeleyebiliyorlar. Alıcılar ise bu platform üzerindeki farklı kategorideki farklı ürün gruplarına bu mecra üzerinden ulaşarak, aradıkları ürünleri ilgili mağazalardan satın alarak, alışverişlerini yapabiliyorlar.

Tıkla Takın üzerindeki alışverişler “Ödeme Koruma Sistemi” ile güvence altına alınmaktadır. Alıcı bir sipariş verdikten sonra, mağaza ürünü kargolar ve sonrasında ürünle ilgili bir sorun yaşanmaması durumunda, alıcı 3 gün içerisinde Tıkla Takın ’a onay verir ve sonrasında da havuz hesapta tutulan meblağ mağazanın hesabına yatırılır. Böylelikle müşteriler ve mağazalar için de ekstra bir ödeme güvenlik sistemi yaratılmıştır.  

 

 

 

 

Tıkla Takın ‘ a  benzeri pazar yerleri nelerdir?

 

Online pazar yerleri, tüketicilerin sıklıkla tercih ettiği alışveriş platformları arasında yer alıyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada bu alışkanlık oldukça yaygın durumda. Bazı pazar yerleri bireysel olarak da satış yapılmasına imkan tanırken, kimileri sadece mağazalara yönelik bir çözüm sunmakta. Tıkla Takın ’ın iş modeline benzeyen başka online pazaryeri bulunmamaktadır fakat yakın model olarak bazı pazar yerleri ise şu şekilde:

GittiGidiyor - Hepsiburada - n11 - Trendyol - Alibaba  - Amazon - eBay

 

 

BÖLÜM 2

 

Neden Tıkla Takın 'da Mağaza Açmalıyım?

Tıkla Takın’ da kurumsal bir  e-ticaret siteniz olmadan da satış yapabilirsiniz. Tıkla Takın ’da bir mağazanızın olması satışlarınızı artırma konusunda size ekstra bir kanal olacağı için tercih edebileceğiniz bir yaklaşımdır. Bu platformda bir mağazanızın olmasını hem bazı avantajları hem de bir takım dezavantajları olacaktır.

 

Neden Tıkla Takın Mağazası Açmalıyım?

 

Tıkla Takın’ da  bir e-ticaret siteniz olmadan da satış yapabilirsiniz. Tıkla Takın bünyesinde markalaşabilir ve markalaşma yolunda kullanıcı takiplerini ,  taleplerini analiz edebilir kendi mağazanıza özellikler katabilir son olarak  pazar yerinde öne çıkabilirsiniz.

Peki Tıkla Takın’ da yer almanın kısaca avantajları ve dezavantajları nelerdir.

 

 

 

 

 

Tıkla Takın Mağazası Avantajları

 

Tıkla Takın’ da  kendinize ait bir mağazanı olduğunda internetten satışın bazı avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Marka olma konusunda ilk adım: Bir mağazanızın olması, kendi markanızı oluşturma konusunda atacağınız ilk adım olduğu için önemlidir. Uygulama  üzerinde ürün arayan kişiler, sizin firmanızla karşı karşıya gelerek, firmanızı ürünlerini ,  indirimleri  , kampanyalarını ve ürün çeşidiniz ile nasıl bir mağaza olduğunu anlamaya başlayacaklardır.

Ürünlerinizi listeleyebilir ve farklı reklam seçeneklerinden yararlanabilirsiniz: Tıkla Takın üzerinde mağaza açtığınızda kendi envanterinizde bulunan tüm ürünleri bu mecra üzerinde listeleyebilir ve platformun kendi reklam alanları üzerinde ürünlerinizi sergileyerek, mecranın kendi kullanıcı kitlesine ulaşabilirsiniz.

Farklı hedef kitlelere ulaşabilirsiniz: Tıkla Takın gibi online pazaryerleri kendi kullanıcı kitlelerine sahiptirler ve bu hedef kitle oldukça geniştir. Fiziki mağazanız ile ulaşamayacağınız geniş bir hedef kitleye, burada mağaza açarak ulaşabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Rakip firmaların çalışmalarını görebilirsiniz: Fiyatlandırma ve müşteri hizmetleri konusunda rakip firmaların bu mecra üzerinde neler yaptıklarını takip ederek, sektördeki rekabet durumunu araştırabilirsiniz.

Türkiye’ de ve dünyada ilk ve tek arttırılmış gerçeklik üzerine ayrıca  sadece uzmanlık alanı değerli takı üzerine olan e-ticaret platformunda yer alabilirsiniz.

 

Tıkla Takın Mağazası Dezavantajları

 

Tabii ki sanal pazar yerlerinde mağaza açmanı bazı dezavantajları da bulunuyor.

Kapasitesine göre mağaza kira ücreti : Tıkla Takın üzerinde ürünlerinizi listelemek için her ay belli bir kira ücreti ödemeniz gerekir. Bu kira  ücretini ödemediğiniz durumda, mağazanıza koyduğunuz ürünler aramalarda görünmeyecek ve listelenmeyecektir. Her ay seçtiğiniz paket tutarına göre belli bir ödeme yapmanız gerekir.

Komisyon kesintileri: Yaptığınız satışlar sonrasında komisyon bedelleri ödemeniz gerekir. Bu nedenle de her ay ekstra olarak yaptığınız satışlardan bu komisyon bedelleri kesilir.

Reklam ücretleri: Listelediğiniz ürünleri arama sorgularında üst sıralarda gösterebilmek için, platform içinde kendi reklamlarınızı vermeniz gerekir. Bu reklamlar için de farklı ücretlendirmeler bulunur.

Rekabetten sıyrılmaya çalışmak: Online pazar yerlerinde binlerce ürün ve mağaza yer aldığı için, bu ürün ve mağazalar arasından sıyrılabilmek ve rekabette öne çıkabilmek organik olarak bir hayli zordur. Müşteri hizmet kalitesi, mağaza ve ürün puanı , kullanıcı yorumları gibi kriterler bu noktada tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemekte.  

Ekstra AR (Arttırılmış Gerçeklik) : Tıkla Takın uygulamasında özel bu özelliğin aktif olması için satın almış olduğunuz mağaza boyutuna göre bedava giydirme adetleri vardır ve bu adetler her ay yenilenir. Fakat ücretsiz giydirme adetleri dışında ekstra ürün giydirme hizmeti almanız için her bir ürün belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

Paket aşım ücreti : Tıkla Takın ‘ da doğru mağaza boyunu yani aynı anda kaç adet ürün sergileyebildiğiniz mağaza modelini doğru belirlemeniz gerekir aksi halde her yeni eklenen ürün için ek ödeme yapmanız gerekir.

Uymanız gereken kurallar: Herhangi bir online pazaryerinde mağaza açtığınızda, bu mecranın kendi has kuralları bulunur ve mağazaların bu kurallara uyması zorunludur. Aksi halde faaliyetlerine son verilir. Bu kurallar kimi zaman yapacağınız çalışmaları limitleyebileceği için size bir eksi olarak geri dönebilir.

 

BÖLÜM 3

 

Tıkla Takın Dükkan Açma Süreci

 

Tıkla Takın’ da sadece bir şirket olarak ve bu şirkete ait resmi izinle  faaliyet gösteren kurumlar mağaza açabilmekte. Normal kullanıcılar bireysel olarak satış yapamamakta. Bu nedenle de Tıkla Takın üzerinde ürün listeleyebilmek için bir şirket olmanız gerekiyor.

 

Tıkla Takın  Mağaza Nasıl Açılır?

 

Tıkla Takın’ da uygulamasına giriş yaptıktan sonra uygulama ana ekranında yer alan"Mağaza Olarak Giriş Yap" butonuna basın gelen ekrandan daha önceden oluşturmuş olduğunuz üyelik bilgileriniz ile "Kullanıcı Adı " ve "Şifre" kısmını doldurun ve "Giriş Yap" diyerek uygulamaya girin. Henüz bir üyeliğiniz yok ise ana ekranında yer alan"Mağaza Olarak Giriş Yap" butonuna basın gelen ekrandan "Üye Ol" butonuna basarak ön kayıt ekranını eksiksiz doldurun ve 1 dakikadan daha kısa bir sürede üye olun ,  üye olurken dikkat edilmesi gereken durum ise  aktif olarak kullandığınız  e-posta girmeniz gerekecektir;  abonelik işlemi sonrasında bir onay maili  adresinize ulaşacaktır.

Hesabınızı oluşturduktan sonra  şirketinize ait gerekli evraklarınızı ve Tıkla Takın ile anlaşma sağladığlamak için  imzalanması gereken sözleşmelerinizi , mağazanızın onaylanması için Tıkla Takın’’a iletmeniz gerekmektedir.

 

 

Tıkla Takın’ da  Mağaza Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Tıkla Takın’ da Onaylı Mağaza olabilmek için bazı belgeleri tamamlamanız ve Tıkla Takın’ a bu belgeleri iletmeniz gerekmekte. Şahıs firması sahipleri de burada bir mağaza açabilmekteler.

 

Ekler ;

 

Sermaye Şirketleri veya Adi Ortaklıklar İçin Gerekli Belgeler

 

Ek:1)- 1 adet Mağaza ya ait güncel vergi levhası ,

Ek:2)- 1 adet İmza sirküleri

Ek:3)- 1 adet Yetki belgesi (Son 6 Ay)

Ek:4)- 1 adet Faaliyet belgesi ,

Ek:5)- 1 adet Sicil tastiknamesi ,

Ek:6)- 1 adet Muhafakatname , (Tarafınıza İade Edilen Takıları Teslim Alma , İnceleme-Raporlama , Adınıza İtiraz Etme Gibi Hakları Kapsar )  , ( İsteğe Bağlı Değişmektedir Lütfen Mağaza Temzilciniz İle Görüşün)

Ek:7)- 1 adet Şirket müdür olduğunu gösterir resmi  belge ,

Ek:8)- 1 adet  Ustalık Belgesi (Kuyumculuk (Altın ve Gümüş İşlemeciliği)),

Ek:9)- 1 adet  Adli Sicil Kaydı Belgesi,

Ek:10 )- 1 adet  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi (hissedar ve şirket yetkilileri ayrı ayrı),

Ek:11)- Teminat mektubu , ( İsteğe Bağlı Değişmektedir Lütfen Mağaza Temzilciniz İle Görüşün)

Ek:12)- Referans mektubu , ( İsteğe Bağlı Değişmektedir Lütfen Mağaza Temzilciniz İle Görüşün)

Ek:13)- Noter onaylı ruhsat belgesi fotokopisi.

Ek:14)- Ödemenin yapılacağı bankanın bilgilerini içeren dekont veya bilgi formu.

Ek:15)- Şirket kuruluş ticaret sicil gazetesi  ,

Ek:16)- Ortaklık sözleşmesi ( Adi ortaklıklar için)

Ek:17)- Mağaza sözleşmesi (Genel Sözleşme)

Ek:18)- Mağaza boyu ve komisyon oranları sözleşmesi

 

Not: Lütfen size özel müşteri hizmetlerimizden güncel belge bilgisi alınız. Bazı evraklardan muaf tutulabilirsiniz. 

 

 

Şahıs Şirketleri İçin Gerekli Belgeler

 

Ek:1)- 1 Adet Mağaza Ya Ait Güncel Vergi Levhası ,

Ek:2)- 1 Adet İmza Sirküleri (İmza Beyanı)

Ek:3)- 1 Adet Oda Kayıt Faaliyet Belgesi ,

Ek:4)- 1 Adet Oda Kayıt  Sicil Tasdiknamesi ,

Ek:5)- 1 Adet Muhafakatname (Tarafınıza İade Edilen Takıları Teslim Alma , İnceleme-Raporlama , Adınıza İtiraz Etme Gibi Hakları Kapsar )  , ( İsteğe Bağlı Değişmektedir Lütfen Mağaza Temzilciniz İle Görüşün)

Ek:6)- 1 Adet  Ustalık Belgesi (Kuyumculuk (Altın Ve Gümüş İşlemeciliği)),

Ek:7)- 1 Adet  Adli Sicil Kaydı Belgesi,

Ek:8 )- 1 Adet  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Ve İkametgâh Belgesi

Ek:9)- Teminat Mektubu , ( İsteğe Bağlı Değişmektedir Lütfen Mağaza Temzilciniz İle Görüşün)

Ek:10)- Referans Mektubu , ( İsteğe Bağlı Değişmektedir Lütfen Mağaza Temzilciniz İle Görüşün)

Ek:11)- Noter Onaylı Ruhsat Belgesi Fotokopisi.

Ek:12)- Ödemenin Yapılacağı Bankanın Bilgilerini İçeren Dekont Veya Bilgi Formu.

Ek:13)- Mağaza Sözleşmesi (Genel Sözleşme)

Ek:14)- Mağaza Boyu Ve Komisyon Oranları Sözleşmesi

 

Not: Lütfen size özel müşteri hizmetlerimizden güncel belge bilgisi alınız. Bazı evraklardan muaf tutulabilirsiniz. 

 

Tıkla Takın  Mağazası Ne Kadar Sürede Açılabilir?

 

Tıkla Takın’ da sanal dükkanınızın aktif olması için, mağaza açma sürecinde gönderdiğiniz evrakların Birsor Bilişim idari birimler departmanı  tarafından onaylanması gerekmektedir. Evraklarınız tamsa ve gereklilikleri yerine getiriyorsanız, Tıkla Takın size e-posta ya da telefon aracılığıyla geri dönüş sağlayarak, mağazanızın aktif olup olmadığı bilgisini sağlamakta. Bu süreç gönderdiğiniz evrakların doğruluğu ve yeterliliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Tıkla Takın’ da  Mağaza Açmadan Satış Yapılır mı?

 

Tıkla Takın’ da  satış yapabilmek için bir mağazanızın olması gerekmekte. Bu platform üzerinde sadece şahıs şirketleri ve kurumsal şirketler  satış gerçekleştirebildiği için, kullanıcılar mağaza açmadan satış yapma işlemini gerçekleştiremez.

 

Tıkla Takın’ da  Mağaza Açmak Ücretli mi?

 

Tıkla Takın’ da  mağaza açmak ücretlidir. Mağazanızın boyutuna göre ve kiralama şartına bağlı olarak ücretlendirilmektedir. Tıkla Takın , firmalardan kira  bedeli,  satış sonrasında komisyon ve isteğe bağlık ek hizmetler bedeli almaktadır. Bu bilgileri de yazımınızın devamında bulabilirsiniz.

 

Tıkla Takın’ da  Yer Alan Mağazamı Devir Edebilir mi?

 

Tıkla Takın’ da  şartlar ve koşulların mağaza sözleşmesinde yer alan ilgili maddeler doğrultusunda devir edebilme hakkına sahiptir. Bu devirden kaynaklı kazanımlar devir alan firmaya aktarılır. Mağaza puanı , takipteki kullanıcılar ürün puanları ve var ise alacak bakiyesi ve kullanım hakkı gibi. Fakat yine aynı kurallar kaidesinde devir sonrası oluşabilecek haksız kazanç yada şikayet  gibi etkileyici faktörler oluşması durumunda  bu haklar kısmen veya tamamen kısıtlanabilir.

 

Bölüm 4

 

Tıkla Takın’ da  Mağaza Büyüklük  Türleri ve Özellikleri

 

Kira Bedeli

 

Tıkla Takın’ da   mağaza açma ücretleri bulunmamakta; ancak listeleyeceğiniz ürün adetlerine göre farklı paketler bulunuyor. Bu listeleme paketlerinden yararlanarak ürünlerinizi Tıkla Takın ‘ da listeleyebilirsiniz. Sırasıyla bu listeleme paketleri ise şu şekilde:

 • Mini Mağaza: 100 adet ürün listeleme hakkı. 100 USD
 • Orta Mağaza: 250 adet ürün listeleme hakkı. 200 USD
 • Büyük Mağaza: 500 adet ürün listeleme hakkı. 350 USD

Her bir listeleme paketinin ücreti aylık ve peşin  olarak belirtilmiştir. Listeleme paketlerinde ücreti iadesi veya iptali olmadığını ve yukarıdaki fiyatların 2020 yılı için geçerli olduğunu da belirtelim. Güncel fiyat listesi için müşteri temsilcilerinden bilgi alabilir yada kurumsal bildirimlerden öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Paket Aşım  Bedeli

 

Sahibi olduğunuz mağaza boyuna göre ürünlerinizin sayısı artması , ürün yenileme  yada sergileme  kapasitenizi aşmanız durumunda Tıkla Takın ‘ da  yer alan mağaza boyutunuza göre ek ücret talep edilmektedir. Sırasıyla bu ek  paket aşım ücreti  ise şu şekilde:

 • Mini Mağaza: 1 adet ürün aşım bedeli. 1 USD
 • Orta Mağaza: 1 adet ürün aşım bedeli. 0,80 USD
 • Büyük Mağaza: 1 adet ürün aşım bedeli. 0,70 USD

Her bir aşım paketinin ücreti peşin  olarak belirtilmiştir. Paket aşım bedelinin ücretinin iadesi veya iptali olmadığını ve yukarıdaki fiyatların 2020 yılı için geçerli olduğunu da belirtelim. Güncel fiyat listesi için müşteri temsilcilerinden bilgi alabilir yada kurumsal bildirimlerden öğrenebilirsiniz.

 

Ek AR (Arttırılmış Gerçeklik ) Talep  Bedeli

 

Sahibi olduğunuz mağaza boyuna göre ürünlerinizin bir kısmı Tıkla Takın ‘ da ücretsiz giyilebilir şekilde sunulmaktadır. İsteğinize bağlı olmak ile mağazanızdaki tüm ürünleri modellerin uygun olması şartı ile teker teker yada toplu şekilde giyilebilir ürün olarak müşterilerinize sunabilirsiniz.  Arttırılmış gerçeklik özelliği hizmet ücreti  ise şu şekilde:

 • Mini Mağaza: 5 adet ürün ücretsiz   (Basit Detaylı Ürün)
 • Orta Mağaza: 10 adet ürün ücretsiz  (Basit Detaylı Ürün)
 • Büyük Mağaza: 20 adet ürün ücretsiz  (Basit Detaylı Ürün)

Ürün detayına göre;  

 • Basit Detaylı Ürün: 15 usd
 • Orta Detaylı Ürün: 30 usd
 • Yüksek Detaylı Ürün: 45 usd
 • Çok  Detaylı ve İşçilikli  Ürün: 150 usd 

 

Her bir ürün  ücreti  peşin  olarak belirtilmiştir . Her ay mağazanıza ücretsiz yeni ürün giydirme özelliği hizmeti verilecektir. İlgili ay ücretsiz giydirme özelliğini kullanmamanız durumunda bir sonraki aya bu hakkınız devir edilecektir,  devir olan haklarınızı yeni girilen ay ile toplu şekilde yada parça parça kullanabilirsiniz. Ek arttırılmış gerçeklik özelliği hizmet bedelinin ücretinin iadesi veya iptali olmadığını ve yukarıdaki fiyatların 2020 yılı için geçerli olduğunu da belirtelim. Güncel fiyat listesi için müşteri temsilcilerinden bilgi alabilir yada kurumsal bildirimlerden öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Tüm Mağazamın Ürünlerini Arttırılmış Gerçeklik İle Modifiye Edersem Avantajım  Veya Dezavantajım  Ne Olur?

 

Arttırılmış gerçekliğin sizlere sağladığını birbirinden güzel avantajlarından bazıları şunlardır.

Gerçek mağazanızda sadece tablet ile beklemekte olan müşterilerinize mağazanızı açarak o an hazırda olan müşterinizi daha az sayıda tezgahtar ile idare edebilir ve beklemekte olan müşterinize keyifli bir alışveriş heyecanı yaşatabilirsiniz. Ayrıca  hale hazır portföyünüzde olan ve mesafe olarak sizden uzakta olan müşterilerinize Tıkla Takın mağazanıza yönlendirebilir ve giyilebilir özelliği ile müşterinin ayağına mağazanızı tam anlamıyla taşıma imkanına sahip olabilirsiniz.

Dezavantajı ise satışını gerçekleştirdiğiniz takınızın mağazanızda devamı yok ise ve üretemiyor iseniz  ödemiş  olduğunuz  ücret o ürün satmanız ile bitmiş olur. Ve yeni ürün için tekrar ücret ödemeniz gerekmektedir.

 

Doping  Bedeli

 

Bilinir bir marka olmak , müşterilere daha hızlı ulaşabilmek ve Tıkla Takın pazar yerinde güçlü bir mağaza olabilmek için çeşitli doping özelliklerini alabilirsiniz.    Sırasıyla bu doping ücretleri  ise şu şekilde:

 

Mağaza dopingleri ; 

 

 • Mağaza 1 hafta üst sırada görün:   59 usd
 • Mağaza 1 hafta vitrinde  görün : 79 usd
 • Mağaza 1 hafta takipteki kullanıcılara  görün:  29 usd

 

Ürün dopingleri ; 

 

 • Ürün 1 hafta üst sırada görün  : 29 usd
 • Ürün 1 hafta vitrinde  görün : 49 usd
 • Ürün 1 hafta takipteki kullanıcılara  görün : 19 usd

 

Ücretsiz Paketler (Her yıl senesini dolduran mağaza için bu paket yenilenir)

 

 • Mini Mağaza: 1 hafta vitrinde mağaza da görün  ücretsiz  (Özel günler hariç)
 • Orta Mağaza: 1 hafta vitrinde mağaza da ve 1 hafta vitrin ürünlerde  da görün  ücretsiz  (Özel günler hariç)
 • Büyük Mağaza: 2 hafta vitrinde mağaza da ve 2 hafta vitrin ürünlerde  da görün  ücretsiz  (Özel günler hariç)

Her bir paketinin ücreti  peşin  olarak belirtilmiştir. Paket bedelinin ücretinin iadesi veya iptali olmadığını ve yukarıdaki fiyatların 2020 yılı için geçerli olduğunu da belirtelim. Güncel fiyat listesi için müşteri temsilcilerinden bilgi alabilir yada kurumsal bildirimlerden öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Komisyon Oranları 

 

Tıkla Takın üzerindeki ürünlerin komisyon oranları, mağaza  sözleşmesi içerisinde detaylı bir şekilde belirtilmektedir. Üyelik aşamasında buradaki komisyon oranlarını inceleyebilirsiniz.

 • Mini Mağaza                     :  % 15
 • Orta Mağaza                     :  % 15
 • Büyük Mağaza                  :  % 15

Tüm mağazalarda ve tüm ürünlerde komisyon oranı %15 dir. Mağazanın sattığı üründen komisyon ve kargo bedeli düşülerek ödemesi müşteri onayından sonra ilk hesap görme tarihinde gönderilir. Yukarıdaki oranlar  2020 yılı için geçerli olduğunu da belirtelim. Güncel oranlar  listesi için müşteri temsilcilerinden bilgi alabilir yada kurumsal bildirimlerden öğrenebilirsiniz.

 

Bölüm 5

 

Tıkla Takın’ da Mağaza Vergi Süreci

 

Tıkla Takın  üzerinde satış yaptığınızda TC vergi sistemine ve uygulamalarına göre vergi mükellefi olma yükümlülüğünüz doğacaktır. Bir şirket olarak burada satış yaptığınız için, sattığınız ürünlerin faturalarını kesmeniz ve sonrasında da bu faturalar üzerinden çıkacak vergilerinizi ödemeniz gerekir.

 

Tıkla Takın Mağaza Faturalandırma Ve Ödeme Aşaması

 

İşçilik li değerli maden satış bedeli KDV siz ve KDV li kısım olarak ikiye ayrılır.

1- Satılan ürüne ait satış bedeli mağaza tarafından kdv şekilde  Tıkla Takın’ a kesilir,  

2- Tıkla Takın bu bedeli Tıkla Takın üzerinden alış işlemini  gerçekleştiren kullanıcıya aynen bire bir rücu eder ,

3- Satışı gerçekleşen ürün bedeli komisyon bedeli (kdv dahil) düşüldükten sonra mağazanın resmi hesabına yatırır ,

4- Arada kalan fark Tıkla Takın tarafından mağazaya komisyon (kdv dahil) faturası kesilerek ilgili ürün satışına istinaden hak ediş ve faturalandırma tamamlanır.

 

 

 

Bölüm 6

 

Tıkla Takın Mağaza Yö netimi

 

Tıkla Takın’  da  mağazanızı  üst sıralarda göstermek için  yapılan arama filitre içi yada ana ekran sorgularına daha iyi yanıt verecek bir şekilde hazırlamanız önemlidir. Mağaza ve ürün bilgilerinizin girişini yaparken bir takım unsurlara dikkat etmeniz SEO çalışmaları açısında yararlı olacaktır.

 

Dijital Pazarlama ve SEO

 

Mağaza ve ürün bilgilerinizin girişini yaparken bir takım unsurlara dikkat etmeniz SEO çalışmaları açısında yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra dijital pazarlama çalışmaları yaparak da farklı platformlar üzerinde Tıkla Takın  ‘ da yer alan mağazanızı ve ürünlerinizi de tanıtabilirsiniz. Çeşitli promosyon kodları oluşturabilir  ve yeni müşterilerileri portföyünüze katabilirsiniz.

 

 

Adwords reklamları: Google’daki arama sorgularına yanıt verecek Adwords kampanyaları hazırlayarak, mağazanızdaki ürünleri öne çıkartabilirsiniz. Bu kampanyalarla Tıkla Takın  ‘ da yer alan mağazanıza yönlendirme ürün kodları  verebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları: Sosyal mecralar tüketicilerin yoğun bir şekilde kullandığı platformlardır. Ve kullanıcılar bu sosyal medya kanallarına mobil cihazlar ile  ulaşmayı tercih ederler ,  bu mecraların kendi reklam araçlarını kullanarak, marka ve ürün bilinirliğinizi artıracak reklamlar hazırlayabilir ve mağaza sayfanıza yada ürün kodu vererek ürünlerinize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

SEO odaklı çalışmalar: Tıkla Takın  ’daki mağaza sayfalarının da bir SEO değeri vardır.  Tıkla Takın  üzerinde yapılan arama sorgularında da mağaza sayfanızdaki anahtar kelime kullanımlarının önemi vardır. Mağaza sayfanızda SEO çalışmaları yaparken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Ürün sayfalarınızda, ürünün başlığı, modeli ve ürün rengi gibi detayları başlıkta kullanmaya özen gösterin.
 • Orijinal ve net ürün açıklaması oluşturun. Bu alanda ne kadar net içerik oluşturursanız, bu sayfalar üzerinde indekslenecek olan bilgiler artmış olur. Orijinal metinler hazırlamanız, sayfanızın değerini daha fazla artıracaktır. Örneğin ürün açıklaması kısmına yada ürünün ismini belirlerken kalp kolye diye isimlendirmeniz kullanıcılar tarafından arama ekranında kalp kolye şeklinde arama yaptığında listeleme ekranında kolayca bulunmanıza yardımcı olur.
 • Kreasyon oluşturun. Rekabetci olabilmek için  size özel konsept ürünleriniz mağazanızda sürekli olsun ve bu ürünlerin sadece sizde olduğunu belirten bir kaç  kelimelik ifadeler ile  açıklamada yer verin. Örneğin 2020 yılı sevgililer gününe özel.
 • Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü ürün fotoğrafları kullanın. Ürünlerle ilgili fotoğraf aynı zamanda tüketicilerin satın alma kararlarına da olumlu bir şekilde etki eder. Tıkla Takın ekibi her resmi analiz eder ve gerekli rötuşleri yapar fakat orjinal resim ne kadar kusursuz olursa yapılan iş o kadar iyi netice verir. Bu rötuşleme işlemi  , mevcut resmi ürüne bağlı kalmak adına ekleme yada çıkartma işlemi yapamaz.
 • AR (Arttırılmış Gerçeklik) : Ürünlerinizi  bu özelliği uygun olan tüm ürünleriniz için aktif edebilirsiniz , böylelikle tüketiciler tarafından filitreleme ekranında sadece bu ürünlerin listelendiği ürünleri görürken , sizinde aktif ettiğiniz ürününüz görüntülenme oranı yükselir .

 

Bölüm 7

 

Ürün ve kategori yönetimi

 

Tıkla Takın’  da  mağazanıza eklediğiniz her ürün belirli bir kategoride yer alır. Fakat ürün ekleme kısmında bu kategoride hata var ise ürününüz farklı bir kategoride listelenir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ilk ürün yüklerken dikkatli olunması gerekir. Örneğin halhal görsellik  bakımından  bileklik ile neredeyse aynıdır. Ürün kategori olarak asıl yeri halhal olması gerekirken bileklik olarak belirlenmiş ise  resim olarak kullanıcı tarafından bileklik olarak algılanabilir ve sipariş edilebilir. Bu tarz mağaza ve ürün bilgisi hatalı ürünler iade ile sonuçlanmaktadır. Mağazanızın prestiji açısından olumsuz bir durum olduğu gibi  aynı zamanda maliyetlerinize ek kargo ve diğer giderlerin yansımasınada  neden olabilir.

 

Kargo yönetimi

 

Tıkla Takın’  da  satmış olduğunuz tüm ürünlerin  kargo takibi Tıkla Takın ekibi tarafından izlenir. Gönderdiğiniz tüm kargolarınız  sigortalı olarak ve  en uygun fiyatla kurumsal anlaşmamız doğrultusunda Tıkla Takın adına gider. İade olması durumunda ürün denetleme servisi için direk Tıkla Takın merkez ofisine gelir. Böylelikle hem satış kargolarınız hem de iade kargolarınız için ayrıca zaman ayırmak zorunda kalmazsınız.

 

Ödemeler için alternatif çözümler

 

Tıkla Takın’  da mağaza sahibi olarak  satmış olduğunuz ürünler için bir çok alternatif  ödeme kanallarına da sahip olursunuz. Tüketici satın alma sırasında farklı kredi kartları kullanarak taksitli  alışveriş yapabilir , burada doğacak kredi kartı vade farkı size yansımaz yada ödeme alım sürenizi etkilemez.

 

Müşteri destek servisleri

 

Tıkla Takın’  da  mağazanız ve ürünleriniz ile ilgili bilgilendirme  ve yardım için müşteri hizmetlerinden size özel teknik destek ekibine sahip olursunuz. Ayrıca  kullanıcılar ile doğrudan ve sadece Tıkla Takın müşteri hizmeti ilgilenir. Sizler müşterilere doğrudan bilgi vermek zorunda kalmazsınız. Ayrıca Tıkla Takın müşteriler ile mağazalar arasında köprü görevi üstlenerek mağazaların satışına odaklanmasına yardımcı olur.

 

Raporlama özellikleri

 

Tıkla Takın’  da  mağazanız ve ürünleriniz hakkında ayrı ayrı  ve detaylı raporlara ulaşabilirisiniz. Bu raporlar doğru ürün doğru fiyat mı ? yada mağaza performansınızı değerlendirmeniz açısından size rehberlik eder.

 

Sosyal medya ve diğer mecra reklamları

 

Tıkla Takın’  ın   bilinirliğini arttırmak amacı ile   çeşitli sosyal medya ve diğer reklam kanallarında kendisini ve bünyesinde yer alan Tıkla Takın mağazalarını reklam kampanyasına katar. Bu reklam kampanyaları zamanı ( örneğin sevgililer günü öncesi) mağazalara bilgilendirme yapılır. Mağazalar bu reklam bütçelerinden bağımsızdır ve ek bir ödeme yapmazlar. Bu durumda  Tıkla Takın mevcut kullanıcısını ve yeni kullanıcıları uygulamaya çekeceğinden haberdar olmanız size ürünlerinizi öne çıkartma bakımından imkan sağlar. Böylelikle reklam kampanyasından Tıkla Takın yeni kullanıcı , mağaza sahipleride yeni müşteri kazanır.

 

Bölüm 8

 

Nereden nasıl başlamalıyım ?

 

Fiziki mağazanızı   online pazaryerleri olan Tıkla Takın ’ a taşıyarak satışlarınızı arttırmak  istiyorsanız, sadece 3 aşama ile bunu gerçekleştirebilriisniz.

 1. Uygulama üzerinden üye olun  gerekli evrakları tarafımıza ulaştırabilir
 2. Gerekli evrakları e-mail ile ulaştırın
 3. Resmi evraklarınızın asıllarını  müşteri temsilcinize ulaştırın

 

Sonuç

 

TIKLA TAKINDA MAĞAZA AÇMAK İÇİN 20 NEDEN

 

1- e-Ticarette Düşük Maliyet ve Kolay Yer Alma

2- Sadık Müşteri Oluşturma

3- Her Ürün İçin Ayrı Rapor Alma

4-Mağazanız Hakkında Raporlar Alma

5-Basit , Anlaşılır  ve Düşük Reklam Bedeli

6- Tek Platform ve Tek Hedef Kitlesi

7- İstediğin Kadar Büyüme İmkanlı (100 Ürünlü Mağaza / 250 Ürünlü Mağaza / 500 Ürünlü Mağaza) 

8- Mikro İhracat İmkanı (+2 Sene Sonrası)

9- Markalaşarak Uzmanlık Alanınızda 1. Sırada Yer Alma

10- Uygun Şartlar İle Hiçbir Bedel Ödemeden Devir Hakkı ( Sürdürülebilirlik )

11- Basit ve Herkez Tarafından Kolayca Sürdürülebilir Ticaret

12- Basit Kargo ve Ödeme Takip

13- Eşit Şartlarda Pazar Hakimiyeti

14- 7/24 Satış Akışına Sahip Olma

15-Banka, Gümrük ve Diğer Kurumların Karışık ve Zorlayıcı Prosüdürlerinden Ücretsiz Profosyoneller İle Yürüme

16- İlk 1 Yıl İçinde 1 Milyon 3. Yılda 10+ Milyon Kullanıcıya Hitap Etme İmkanı

17- Otomatik Fiyatlandırma Entegrasyonu İle Ürünü Değerinde Satma

18- Kendi Kataloklarınızı Oluşturma İmakanı

19- Size Ait Müşterilere Özel Promosyonlar Oluşturma

20- Patentli Ürünlerinizi Bir Başkasının Satmasına Engel Olabilme İmkanı

 

Ve dilediğiniz zaman ,  uzmanlar ile görüşmek ve Tıkla Takın E-ticaret  müşteri hizmetleri danışma  hattı’mızı 0850 840 52 25 telefon numarasından arayarak , satış öncesi ve sonrası hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz ve paketlerimiz hakkında sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Evrak transferlerinizi ve dilerseniz talep ettiğiniz bilgileri  bilgi@tiklatakin.com adresine mail yolu ilede iletebilirsiniz. 

 

Tıkla Takın Birsor Bilişim Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi Tescilli Markasıdır.